Rohožník
Pon - Pia 6:15 - 16:15

Zachovávame ľudové tradície - vynášanie Moreny

Na Slovensku sú zvyky neodmysliteľnou súčasťou tradičnej ľudovej kultúry. Ľudové zvyky sú cenným  kultúrnym dedičstvom našich predkov, ktoré by sme si mali uchovávať a pripomínať.

V nedeľu, dva týždne pred Veľkou nocou sa v kostoloch zakrývajú kríže a ľudia tento deň nazvali Smrtnou nedeľou, či nedeľou Moreny.

,,Morena? Kto je to?“

 Je to  slamená  figurína oblečená do ženských šiat. Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo ju upáliť. S upálením Moreny sa malo všetkom očistiť, zmiznúť zlo, choroby.

A tak sa stalo aj v našej materskej škole. V týždni, medzi Smrtnou a Kvetnou nedeľou sa všetky deti a kolektív učiteľov stretli na školskom dvore. Deti z folklórneho krúžku Bazalienka  priniesli Morenu. Niektoré deti ju videli po prvý krát a tak sme im ju predstavili viacerými obradovými  piesňami.

,, Toto je tá Morenečka, Morena, Morena, márnotratná fiflena, fiflena. 
Rada jedla, rada pila, Morena, Morena a nikdy sa nemodlila,
Morena, Morena, len neplechu vystrájala Morena, Morena.“

,,Morena, Morena, kde si prebývala?“
„Tamhore, tamhore, v tej tmavej komore.“
,,Čo si tam robila?“  Mlieko som mútila.“
,,Kdeže je to mlieko?“ „Vrany ho vypili.“
,,Kdeže sú tie vrany?“ Na suchom konári.“
„Kdeže je ten konár?“ „Chlapci ho odťali.“
,, A čo s Morenou urobili?“,, Morenu spálili.“

Po spevoch sme sa zoradili do sprievodu, na ktorého čele sa týčila naša hlavná postava - Morena. Za zvuku rapkáčov sme sa presunuli k miestnemu potoku, kde sme ju vyzliekli zo šiat, podpálili a do chladnej vody hodili.

,, Morena, Morena , Za koho si umrela?“
,, Za rohožnícke dievky, švárne panenky.“
,, Za rohožníckych chlapcov, švárnych mládencov.“
A zazvonil zvonec a  vláde Moreny  je koniec.
,,A čo teraz? Kto bude vládnuť?“
,,No predsa dlho očakávaná Jar.“

Opäť vznikol sprievod, no teraz na čele s ,,Letečkom“- stromčekom ozdobeným farebnými stužkami.  Letečkom -  symbolom jari, znovuzrodenia, začiatokom lepších časov. Deti mávali  zelenými vetvičkami a spievali jarné piesne. Prechádzali sme po uliciach a rozdávali radosť okoloidúcim, želali novú jar.  Práve z tohto dôvodu by sme na tento a jemu podobné zvyky nemali zabúdať. Sú predsa dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou tradície, ktorú nám zanechali predchádzajúce generácie.

Fotografie z Vynášania Moreny si môžete pozrieť TU: https://www.msrohoznik.sk/fotogaleria/tohtoročné-vynášanie-moreny

Zverejňovanie dokumentov

Prevádzkové hodiny

  • Pondelok - Piatok06:15-16:15
  • SobotaZatvorené
  • NedeľaZatvorené

Kontaktné informácie

  • Školské námestie 408
    906 38 Rohožník,
  • 034 65 88 822
  • info@msrohoznik.sk