Nesieme Morenu v oleji smaženú PDF Tlačiť E-mail

Dňa 11.4. 2019 sme sa  v doobedných hodinách  rozlúčili s pani Zimou pohanským folklórnym zvykom   VYNESENÍM MORENY .


 V  sprievode detí a pedagógov Materskej školy sme navštívili miestny obecný úrad. Deti predstavili Morenu piesňami , povedačkami, riekankami.....Pán starosta deti štedro odmenil sladkými dobrotami a pripojil sa k sprievodu, ktorý smeroval k miestnemu potoku. Tu sme Morenu podpálili a následne do vody hodili.

Každý účastník sprievodu mal v ruke zelenú halúzku, ktorá symbolizovala prebudenie prírody, zrod života.....Touto halúzkou sme zamávali Morene na rozlúčku a jarnými piesňami, riekankami  privolávajúce slniečko sme sa vrátili do MŠ. Sprievod viedla p. Jar s krásnym vencom  na hlave, uvitý z kvietkov. V rukách sa jej vynímala zelená halúzka ozdobená farebnými stužkami.  Na školskom dvore nás čakala malá hostina- koláčiky, ktorými sme pohladili naše maškrtné jazýčky. Pripomíname si folklórne zvyky našich predkov.   

Knápková Mária

 

Meniny

Dnes je:
Sobota, 23. Január 2021

Dnes má meniny:
Miloš
Zajtra má meniny:
Timotej

Anketa

Ako sa Vám páči naša nová webstránka?
 

Aktuálny čas

Ulti Clocks content

Návštevníci


Dnes:107
Včera:137
Tento mesiac:3826
Minulý mesiac:3154
Celkom:274823