Rohožník
Pon - Pia 6:15 - 16:15

Vynášanie Moreny 27.3.2023

„Nesieme Morenu, v oleji smaženú,
kde ju zanesieme, to sami nevieme ...“

No deti z BAZALIENKY to v pondelok 27.3.2023, deň po smrtnej nedeli, veľmi dobre vedeli.

S touto slamenou figurínou, oblečenej do dievčenského kroja, najprv navštívili všetky triedy, do ktorých vstupovali za spevu obradných spevov. Kamarátom následne vysvetlili, že Morena je symbolom zimy a my sa s ňou tento deň ideme rozlúčiť. Zimy už bolo dosť a všetci chceme, aby už prišla jar.

Po rôznych zvolávačkách a piesňach, pozvali deti na poslednú rozlúčku s pani Zimou k blízkemu potoku, „ ...kde ju, ako je zvykom, podpálime a do vody hodíme!“
Pred poslednou rozlúčkou, deti odniesli Morenu na obecný úrad, kde ich privítal pán starosta. Zasadačkou obecného úradu sa niesli sprievodné chorovody, zvolávačky, žartovné spevy, týkajúce sa priamo pána starostu. Formou piesne si deti dožiadali za Morenu celé prasa. To síce nedostali, ale s prázdnymi rukami neodchádzali. Sladkú odmenu priniesli aj ostatným kamarátom z materskej školy, ktorí už čakali na školskom dvore so zelenými halúzkami v rukách. Celý zástup detí sa pohol v sprievode piesní a zvuku rapkáčov k potoku Rudava, kde sa udiala posledná rozlúčka s Morenou – pani Zimou, a to upálením a následným hodením do potoka.

„ KDE JU HODÍME?“
„DO BARINY, DO BARINY, NECH TAM TRPÍ ZA SVÉ VINY,
ABY ZA ŇU NETRPELI, EŠTE INÍ, EŠTE INÍ.“

Neodradilo nás ani nepriaznivé počasie. Vietor nás trošku skúšal pri zapálení Moreny, no nakoniec sa nám to podarilo.

„MORENA, MORENA, ZA KOHOS UMRELA?“
„ZA ROHOŽNÍCKE DIEVKY, ŠVÁRNE PANENKY.“
„MORENA, MORENA, ZA KOHOS UMRELA?“
„ ZA ROHOŇÍCKYCH CHLAPCOV, ŠVÁRNYCH MLÁDENCOV.“

Keď už bola Morena v potoku, deti je posledný krát zamávali zelenými prútikmi a zároveň privítali pani Jar, ktorú si niesli v symbole „letečka“ – halúzka ozdobená farebnými stuhami.

„BUĎTE VY BABENKY VESELÉ,
UŽ VÁM TO LETEČKO NESIEME.
PEKNÉ ZELENÉ, ROZMARÍNOVÉ.
SEDÍ PANI V KOŠI, A PÁN SA JEJ PROSÍ.
DAJ PANIČKO, DAJ VAJÍČKO, JEDNO – DVE.
ŠAK TI LEN MÁLIČKO UBUDNE.“

Týmto spevom sme ukončili jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval až do dnešných čias. Som veľmi rada, že môžeme tieto tradície odovzdávať už tej najmladšej generácii.

                                                                                                                                                                                                                                                                          Mária Knápková
fotografie nájdete TU : https://www.msrohoznik.sk/fotogaleria/vynášanie-moreny-27-3-2023

Zverejňovanie dokumentov

Prevádzkové hodiny

  • Pondelok - Piatok06:15-16:15
  • SobotaZatvorené
  • NedeľaZatvorené

Kontaktné informácie

  • Školské námestie 408
    906 38 Rohožník,
  • 034 65 88 822
  • info@msrohoznik.sk