MDD

MDD v znamení BOSONOHEJ OLYMPIÁDY
Všetci dobre vieme, že pohyb je veľmi dôležitý nielen pre zdravý vývoj detí, ale aj v živote dospelého človeka. Preto sme sa rozhodli osláviť tohtoročný MDD trochu inak a to ,,naboso“.

Prečo? Benefitov chodenia na boso je veľa, spomeniem len zopár zásadných.

- dotyk chodidiel a zeme nám umožňuje lepšie vnímať povrch, nezrovnalosť a tvrdosť terénu, keď chodíme naboso, zapájame všetky svaly tela.

- posilňuje imunitný systém

- zlepšuje držanie tela a stabilitu

- podporuje zdravie srdca a ciev

- je to prvý krok k otužovaniu

- prekrví studené nohy

- zlepšuje spánok

Chôdza naboso je telu prirodzená, ale poďme si povedať niečo o tom, ako to celé zvládli naše šikovné detičky, pretože tento deň je celý len o nich.

Pred samotným programom dostali všetky deti nádherné šiltovky s nápisom, ktorý každé jedno dieťa vystihuje a už teraz sa veľmi teším, keď ich v týchto šiltovkách budem stretávať v Rohožníku, vždy mi to pripomenie, tento nádherne strávený deň.

Pre deti bolo pripravených sedem stanovísk, pričom každé bolo o niečo ťažšie od toho predchádzajúceho. Je to z dôvodu, aby sa nožičky pripravili na náročnú aktivitu, takto si mohli pomalinky zvyknúť na chôdzu bez topánok a keďže nám aj trošku popršalo, tak sme nohy perfektne prekrvili. Deti stanoviskami prevádzali zvieratká, ktoré im v podobe básničky dali návod na to, ako túto aktivitu zvládnuť.

V prvom rade sme si precvičili hlavičky a to hrou na slona, ktorý ako všetci dobre vieme, má veľmi dobrú pamäť. Zaskákali sme si vo vreci ako kobylky. Na ďalšom stanovisku boli deti rozdelené do dvojíc, ich úlohou bolo so zviazanými nohami prejsť cez labyrint rýchlo ako gepard. Vo zvieracej ríši samozrejme stretneme aj pavúky, najmenšie detičky preliezali cez pavučinu individuálne, za to predškoláci to mali oveľa ťažšie, pavúk má predsa 8 nôh, takže museli cez pavučinu prejsť zviazaný s kamarátom v páse. Aj keď bola aktivita náročná, deti sa veľmi nasmiali a to predsa išlo. Myslím si, že jedným z obľúbených zvieratiek v ZOO sú aj opice, takže ako opice sme po štyroch preliezali cez opičiu dráhu a keď sme na tejto dráhe natrafili na nejaké šťavnaté ovocie, od radosti sme vyskočili a zakričali. Áno, opice im isli veľmi dobre :-) Jednou z najnáročnejších aktivít bolo zbieranie ,,peľových“ kamienkov nohami, tento peľ deti museli premiestniť nohami do košíka, ako pilné včeličky. Finálovým stanoviskom bolo prejsť cez pocitový chodník bez vydania akéhokoľvek zvuku, ako keď sa nečujne pohybuje slimák. Táto aktivita dala zabrať aj nejednej pani učiteľke.

Verím, že tento špeciálny deň si deti zapamätajú, ako deň, kedy naboso prešli veľmi náročnú prekážkovú dráhu. Dúfam, že tieto zážitky z nich formujú ľudí, ktorí sa budú zaujímať o svoje zdravie, o zdravý životný štýl, pretože aj toto je úlohou MŠ, formovať deti ako osobnosti.